Füsioteraapia

TÄISKASVANUTE FÜSIOTERAAPIA

Füsioteraapia on keha funktsionaalse võimekuse taastamine. Selleks kasutatakse erinevaid meetodeid: terapeutilisi harjutusi, pehmekoeteraapiat, asendravi, külmaravi, füüsikalist ravi jms. Esimesel vastuvõtul teeb füsioterapeut kliendi füsioterapeutilise hindamise, mille käigus kaardistatakse kliendi probleem ja koostatakse teraapiaplaan. Füsioteraapia on kliendikeskne, füsioterapeut jälgib kliendi arengut ning kohandab vajadusel teraapiaplaani. Teraapiakordade lõpus annab füsioterapeut soovitusi selle kohta, kuidas kodus iseseisvalt teraapiaga jätkata. Füsioteraapiasse võib pöörduda nii lühikest aega kestnud kui ka krooniliste haigustega.

BEEBIDE FÜSIOTERAAPIA

Beebide füsioteraapiasse on oodatud imikud vanuses 1–12 elukuud. Füsioterapeut hindab imiku motoorset ja sensomotoorset arengut, tegeleb vajadusel lihaste spastika vähendamisega, soodustab õigeid eakohaseid liigutusmustreid ning annab juhised kodusteks harjutusteks.

LIHASHOOLDUS

Lihashoolduses keskendutakse lihaste ühe põhiomaduse – lihaselastsuse – taastamisele. Lihaselastsusest oleneb lihase n-ö õige pikkus, mis tagab optimaalse lihasluukonna toimimise. Lihashooldus on mõeldud tugeva lihasväsimuse või lihaspingete leevendamiseks. Sportlastele sobib see treeningujärgseks taastumiseks. Mittesportlastele on lihashooldus soovitatav sundasenditest tulenevate lihaspingete korral. Lihashoolduses hinnatakse lihtsate meetoditega kliendi lihaspikkust ja lihaselastsust, seejärel kasutatakse vahurullil rullimistehnikaid, aktiivseid ja passiivseid venitusi, massaaživõtteid (sh kupumassaaži), trigger-punktide vabastamist. Teraapias osaleb ka klient aktiivselt, seetõttu on soovitav kanda sportlikku riietust.

PEHMEKOE FÜSIOTERAAPIA

Pehmekoe füsioteraapia tegeleb valulike ja pinges lihaste ja nendega seotud kudedega: fastsia ja kõõlustega. Teraapia käigus tehakse olenevalt kaebustest kuni 15 min pinges lihasrühmi aktiveerivaid harjutusi, deaktiveeritakse manuaalselt valupunktid, mis põhjustavad paikset valu või valu muudes kehaosades, sh peavalud, alaseljavalud jms. Teraapia kombineerib käelisi võtteid ja passiivseid/aktiivseid vabastustehnikaid, mobilisatsioone, pingutus-lõdvestusmeetodit, neurokineetilisi tehnikaid, pinges lihaste venitusi jms.

TÖÖFÜSIOTERAAPIA

Igapäevased rutiinsed ja korduvad asendid on kõikide ametite esindajatel (nt kontori- ja kaubandustöötajatel, tehasetöölistel jne), sh nii istuva, seisva kui ka liikuva töö korral. Sellest tulenevalt kaebavad paljud töötajad kroonilist valu või ebamugavustunnet erinevates piirkondades. Sagedasemad on õlavöötme- ja alaseljakaebused. Tööfüsioteraapia teenuse käigus hinnatakse igapäevaseid töö- ja sundasendeid, lihasrühmade üle- ja alakasutust kummalgi kehapoolel ning matkitakse e mängitakse tegevuste käigus läbi tööasendeid (u 30 min). Selle põhjal õpetatakse kliendile ergonoomilisemaid asendeid, tehakse lihaspingeid vähendavaid ja lihasrühmi tasakaalustavaid harjutusi (u 30 min) ning kasutatakse massaaživõtteid lihaste lõdvestamiseks ja trigger-punktide vabastamiseks (u 30 min). Teenusele tulles palume kaasa võtta fotod oma tööasenditest või video (selja tagant ja külje pealt kogu pikkuses, sh jalgade asend) – paluge need telefoniga teha oma töökaaslasel sellisel ajal, kui te ise sellest teadlik ei ole, siis on tulemus n-ö kõige puhtam. Teenusel palume kanda sportlikku riietust.