Kinesio- ja sporditeipimine

KINESIOTEIPIMINE

Kinesioteipimise tehnika on pärit Jaapanist. Kinesioteip sarnaneb oma elastsuselt inimese nahaga, seetõttu ei piira teip liigeste liikuvusulatust. Teip on valmistatud puuvillasest materjalist ja kinnitub nahale akrüülliimiga, mis on hüpoallergiline. Koormusest (või ka valest kehahoiust) pinges lihased avaldavad nahale liigset survet, mille tagajärjel aktiveeruvad valuretseptorid ja aeglustub lümfiringe. Nahale paigaldatud kinesioteip aitab nahka n-ö tõsta selle all olevate kudede kohalt, mille abil paraneb kudede ainevahetus ning väheneb valu. Kinesioteibi abil on võimalik lõdvestada üleväsinud lihaseid, toestada liigeseid, parandada liigesliikuvust ja lihaselastsust, alandada põletikku, vähendada valu ja turset, kiirendada verevalumite imendumist, vältida säärelihaste krampide teket jooksmisel jms. Kinesioteip on veekindel ja seda võib kanda kuni kümme päeva.

RASEDATE KINESIOTEIPIMINE

Rasedatele soovitatakse kinesioteipimist alaselja- ja õlavöötmevalude korral ning siis, kui kasvav kõht põhjustab sümfüüsile vajudes ebamugavust. Kõhule paigaldatud kinesioteip on toestava eesmärgiga ja teibi elastsuse tõttu jäigast bandaažist mugavam.

SPORDITEIPIMINE

Sporditeipimisel kasutatakse jäika või pooljäika teipi, millega toestatakse vigastatud piirkonnad. Kõige tavalisem on hüppeliigese teipimine. Teipimist kasutatakse spordivõistluste või -mängude ajal, kui võistluse/mängu käigus on tekkinud vigastus, ning ka ennetavalt, kui vigastus on juba paranenud, selleks et vältida vigastuse korduvat teket. Sporditeip võimaldab kergemate vigastuste korral võistlustel/mängus jätkata. NB! Vigastuse tõsiduse ja teibi paigaldamise võimalikkuse hindab füsioterapeut või tervisespetsialist – on vigastusi, millega võistlustel/mängul siiski jätkata ei või, seega ei kasutata nende korral ka sporditeipi. Sporditeipimine peab olema näidustatud. Kinesioteibiga võrreldes piirab sporditeip oma jäikuse tõttu liigese liikuvust vigastuse tekkimise suunas. Kuna sporditeip on jäik ja pärsib teibitud piirkonna ainevahetust osaliselt, siis tohib sporditeipi peal hoida kuus kuni kaheksa tundi (vrd kinesioteibiga, mis tohib peal olla kuni kümme päeva).